4.-5.5.2023 Turun yliopisto & Åbo Akademi

 

Abstraktit TÄSTÄ
Ilmoittautumiseen TÄSTÄ
Arcanumin ja Arkenin kartat löytyvät TÄSTÄ
Kirjailijavieraiden esittelyyn TÄSTÄ
Konferenssi-illalliseen TÄSTÄ
Ohjelmaan TÄSTÄ
Pääpuhujien esittelyyn TÄSTÄ
Työryhmiin TÄSTÄ
Turkuun TÄSTÄ
Väitöskirjatutkijoiden illanviettoon TÄSTÄ

Tervetuloa! 

Kirjallisuudentutkimuksen päivät on vuosittain järjestettävä Suomen suurin kirjallisuudentutkimuksen tapahtuma, joka kokoaa yhteen kirjallisuutta ja kirjallisia kulttuureja tutkivia yli oppiainerajojen. Tämänvuotisten päivien teemana on ”Kokemus”. Esiseminaarina pidetään 3.5. väitöskirjatyöpaja.

Tapahtuma järjestetään hybridimuotoisena. Toivomme, että mahdollisimman moni pystyisi osallistumaan tapahtumaan paikan päällä Turussa, mutta konferenssiin on mahdollista osallistua myös etäyhteyden välityksellä.

Järjestäjät 

Kirjallisuudentutkimuksen päivien ja väitöskirjatyöpajan järjestämisestä vastaavat Turun yliopiston kotimaisen kirjallisuuden ja yleisen kirjallisuustieteen oppiaineet, Litteraturvetenskapen vid Åbo Akademi sekä Kirjallisuudentutkijain Seura (KTS).

Kirjallisuudentutkimuksen päivät 2023

4.-5.5.2023 Turun yliopisto & Åbo Akademi
Uutiset

Avain 4/2023 on ilmestynyt

Luonto ja lyriikka ovat läsnä vuoden 2023 viimeisen Kirjallisuudentutkimuksen aikakauslehti Avaimen artikkeleissa. Pääset lukemaan numeroa osoitteessa https://journal.fi/avain . Reeta Holopainen ja Tiia Kähärä pohtivat Eeva-Liisa Mannerin Tämä matka -runokokoelman eläineettistä […]

Tapahtumat

KTS mukana Tieteiden yössä 25.1.2024

Kirjallisuudentutkijain Seura osallistuu Tieteiden yö -tapahtumaan 25.1.2024. sekä luennon että esittelypöydän muodossa. Luento: Kirjallisuuden kulkutautikuvaukset kirjallisuustieteen tutkimuskohteena Kun ravintolat, teatterit ja liikuntapaikat määrättiin ensimmäisenä koronakeväänä suljettaviksi, kirjallisuus avasi ovensa. Monet […]

Tapahtumat

Jyväskylä 23.-24.5.2024: KIRJO – SPEKTRUM – SPECTRUM

Kirjallisuudentutkimuksen päivät 23.–24.5.2024 Jyväskylässä: KIRJO – SPEKTRUM – SPECTRUM (in Swedish and English below) TYÖRYHMÄKUULUTUS, dl 15.12.2023 kirjo 1. (fysiikka) spektri värisarja, joka muodostuu, jos valo hajotetaan prismalla eri aallonpituuksiin, […]

Uutiset

Avain 3/2023 on ilmestynyt

Joko olet tutustunut vuoden kolmanteen Avain-lehteen? Numeron teksteissä nousevat esiin vastaanoton, yhteisöjen ja yhteisöllisyyden kysymykset, tunne ja ymmärrys sekä historian ja nykyhetken törmäykset. Pääset lukemaan numeroa journal.fi-palvelussa. Numerosta löytyy muun […]

Uutiset

Kirjallisuudentutkijain Seura on Instagramissa!

Kirjallisuudentutkijain seuran tiedotusta on nyt entistä helpompi seurata. Olemme avanneet uutena viestintäkanavana ktseura-instagramtilin. Sen lisäksi seura ylläpitää edelleen Facebookissa sivuja Kirjallisuudentutkijain seura KTS ja Kirjallisuudentutkimuksen aikakauslehti Avain. Käy tykkäämässä ja […]

Uutiset

Kirjallisuudentutkijain Seura hakee sihteeri-varainhoitajaa

Kirjallisuudentutkijain Seura hakee sihteeri-varainhoitajaa toukokuun puolivälissä (2023) alkavaan tehtävään. Kirjallisuudentutkijain Seura toimii kirjallisuudentutkijoiden välisenä tiedottajana ja yhdyssiteenä ja edistää kirjallisuudentutkimusta maassamme. Seura on perustettu vuonna 1927. Seuran tärkeimpiä toimintamuotoja ovat […]

Tapahtumat

Hakuaikaa Kirjallisuudentutkimuksen päivien väitöskirjatyöpajan on jatkettu

Turussa 3.-5.5. järjestettävien Kirjallisuudentutkimuksen päivien väitöskirjatyöpajan hakuaikaa on jatkettu reilulla viikolla. Uusi määräaika hakemuksille on 5.3. Hakuohjeet löytyvät alta. suomeksi VÄITÖSKIRJATYÖPAJA Kirjallisuudentutkimuksen päivien esiseminaarina järjestetään 3.5.2023 väitöskirjatyöpaja kirjallisuudentutkimuksen alan väitöskirjan […]

Tapahtumat

Esitelmäkuulutus: Kirjallisuudentutkimuksen päivät 2023

Kirjallisuudentutkimuksen päivät 2023: Kokemus/Erfarenhet/Experience 4.–5.5.2023 Turun yliopisto & Åbo Akademi Esitelmäkuulutus – Kirjallisuudentutkimuksen päivät 2023 Kirjallisuudentutkimuksen päivät 2023: Kokemus/Erfarenhet/Experience 4.–5.5. 2023 Turun yliopisto & Åbo Akademi Vuoden 2023 Kirjallisuudentutkimuksen päivät […]

Uutiset

Avain hakee päätoimittajia – hakua jatkettu 5.4. saakka

Kirjallisuudentutkijan Seura hakee päätoimittajia Kirjallisuudentutkimuksen aikakauslehti Avaimelle vuosiksi 2023–2024. Avain on vertaisarviointia käyttävä kirjallisuudentutkimuksen julkaisu. Tieteellisten artikkeleiden lisäksi Avain julkaisee esseitä, katsauksia, haastatteluja, keskustelupuheenvuoroja sekä kirja-arvosteluja. Neljä kertaa vuodessa ilmestyvä Avain tarjoaa näköaloja ajankohtaisiin kirjallisuudentutkimuksen […]

Uutiset

Auli Viikari 1937-2022

Professori, kirjallisuudentutkija Auli Viikari menehtyi 24. tammikuuta 2022. Professori Viikari teki pitkän ja merkittävän uran muun muassa Helsingin yliopiston kotimaisen kirjallisuuden professorina. Lue Auli Viikarin muistokirjoitus Helsingin Sanomissa tästä: https://www.hs.fi/muistot/art-2000008619407.html